Grangerova kauzalita

Príklad 1

G. Kirchgässner, J. Wolters: Introduction to Modern Time Series Analysis, example 3.1 (pp.103-105)
[103.jpg], [104.jpg], [105.jpg]

Príklad 2 (postup v EViews)

Poznámky: Ďalšie úlohy:


Príklad 3

Ročné dáta (1965-1995), USA

Dáta: gas.wf1 , zdroj dát: http://pages.stern.nyu.edu/~wgreene/Text/econometricanalysis.htm

Pracujte s logaritmami, ak treba, transformujte dáta na stacionárne (diferencie potom znamenajú relatívne zmeny pôvodných premenných). Zistite, či je Grangerovu kauzalita medzi cenou benzínu a cenou áut.

Príklad 4

Mesačné dáta, Slovensko

Dáta: smer2.wf1 , zdroj dát: http://portal.statistics.sk

Na predchádzajúcom cvičení sme zistili, že preferncie tvoria stacionárny časový rad. Teraz zistíme. či je kauzalita medzi preferenciami a indexom spotebiteľskej dôvery.

Od septembra 2001 prešla Európska komisia na vyjadrenie celkových nálad obyvateľov v indikátore, ktorý sumarizuje štyri oblasti z pätnástich sledovaných: očakávania vývoja ekonomiky a nezamestnanosti v štáte, očakávania vývoja finančnej situácie a úspor v domácnosti (nezamestnanosť vstupuje do priemeru s opačným znamienkom). Hodnoty príslušného koeficienta sa pohybujú v intervale od mínus sto po plus sto. V hodnote -100 sú sústredené maximálne obavy, nedôvera a pesimizmus, hodnota +100 vyjadruje maximálnu spotrebiteľskú dôveru, spokojnosť, optimizmus.
(zo súboru http://portal.statistics.sk/files/Uvvm/y2008/publikacie/electronic/110408.pdf)

Príklad 5

Zopakujte predchádzajúce cvičenia tak, že namiesto použijete iné premenné, o ktorých si myslíte, že by medzi nimi mohla byť kauzalita. Vhodné dáta nájdite na internete, ak máte časový rad k projektu, môžete skúsiť nájsť súvisiaci časový rad a otestovať kauzalitu.

Nezabudnite najskôr otestovať jednotkový koreň a ak treba, časové rady diferencovať. Vysvetlite voľbu počtu lagov (podľa informačného kritéria, resp.t pre niekoľko hodnôt a porovnanie výsledkov).



Beáta Stehlíková, 2008