Úlohu vypracováva každý samostatne alebo v dvojici. Komunikácia ohľadom riešenia, zdieľanie kódu a pod. je zakázané. Pri odpísaní úlohy alebo jej časti je DÚ hodnotená 0 bodmi, a to aj pre tých, ktorí úlohu odpísali aj pre tých, ktorí ju dali odpísať.
Úlohu posielajte elektronicky na adresu beata.ulohy@gmail.com s predmetom CR 2020 - DU5 - priezvisko/priezviská Podľa neho sa maily automaticky triedia, preto tento formát treba dodržať.
Body za DÚ dostanete mailom. V prípade, že úlohu riešite v skupine, pri odovzdávaní pošlite kópiu mailu aj ostatným členom skupiny, aby aj oni dostali informáciu o hodnotení, keď ju budem posielať pomocou reply all. Ak to nespravíte, je vašou úlohou informovať kolegov o bodoch.
Posielajte vypracovanú úlohu v pdf formáte (súvislý, dobre čitateľný text doplnený grafmi, nie iba výstupy z R so stručnými poznámkami) a použitý kód ako samostatný súbor. Môžete použiť aj R markdown s HTML výstupom, kde spojíte kompletný kód a sprievodný text, v tom prípade posielajte vygenerovaný dokument.
Každý pracuje s inými dátami, rezervácia dát na stránke (píšte svoje meno/mená a dáta, neuvádzajte svoj e-mail) http://www.websitegoodies.com/guestbook.php?a=view&id=1737049
Nájdite si vhodné dáta (t. j. také, pre ktoré nájdete vhodný SARIMA model), ktoré majú sezónny charakter.
Z dát vynechajte niekoľko posledných (napríklad posledný rok alebo niekoľko rokov, v závislosti od dĺžky časového radu). Tieto nebudete používať pri hľadaní modelu, ale použite ich na zhodnotenie kvality predikcií.
V domácej úlohe:
Vysvetlite, čo vyjadrujú vaše dáta, uveďte ich zdroj a znázornite ich priebeh. Ak treba stabilizovať disperziu, môžete vyskúšať logaritmy dát.
Uveďte, koľkokrát ste dáta diferencovali klasicky a sezónne, a vysvetlite prečo. Spíšte výsledky a doplňte ich výstupmi z R-ka tak, aby sa vaše tvrdenia dali skontrolovať bez spúšťania kódu. Ukončenie diferencovania (ako aj diferencovanie bez jasného trendu) treba zdôvodniť testami, nestačí povedať “toto už vyzerá dobre”.
Nájdite vhodný SARIMA model (uveďte výsledok Ljung-Boxovho testu pre rezísuá) pre vaše dáta a spravte pomocou neho predikcie.
Pre tie isté dáta použite Holt-Wintersovu metódu (keďže rastúcu disperziu by ste mali odstrániť napríklad logaritmovaním, asi pôjde o aditívnu sezónnosť).
Porovnajte úspešnosť predikcií uvedených dvoch metód (či sú podobné, či je niektorá výraznejšie lepšia, či ich považujete za dobré a pod.).