Charakteristika člena SAS


  1. Meno a priezvisko:

    Ladislav KOVÁČ

    Vedecké a vedecko-pedagogické hodnosti:

    RNDr., DrSc., prof.

    Deň, mesiac, rok a miesto narodenia:

    4. apríla 1932, Zavážna Poruba

    Domáca adresa (telefón, fax, e-mail):

    Sibírska 2, 831 02 Bratislava

    Názov, adresa pracoviska (telefón, fax):

    Katedra biochémie, Centrum pre kognitívnu biológiu,
    Prírodovedecká fakulta Univerzity Komenského,
    Mlynská dolina, 842 15 Bratislava.
    Telefón a fax: 602 96 452
    e-mail:   kovacl@fns.uniba.sk

    Funkcia na pracovisku a v odborných spoločnostiach:

    profesor biochémie

  2. Vedný odbor:

    biochémia

    Špecializácia:

    bioenergetika a kognitívna biológia

  3. Hlavné vedecké výsledky:
    • Vytvorenie pedagogicko-vedeckého kolektívu a jeho obnovenie po páde komunizmu. Výsledkom práce kolektívu je generácia biochemikov a molekulárnych biológov - príspevok ku "zvedečteniu" slovenskej kultúry.
    • Biochemické mutanty možno využiť v štúdiu mechanizmov premeny energie v bunke (v bunkových "elektrárňach"), biogenézy bunkových organel, tvorby bunkových membrán a morfogenézy.
    • "Elektrárne" bunky, mitochondrie, sú zmontovávané z proteinov ("tehál") rôzneho pôvodu: niektoré sú tvorené priamo v mitochondriách a kódované mitochondriálnou DNA, iné sú importované a kódované jadrovou DNA
    • Lipidy mitochondrií ("malta") sú kódované jadrovou DNA a ich množstvo a chemická povaha sú určované faktormi prostredia.
    • Mutáciami je možno oddeliť a nezávisle študovať dve časti procesu premeny energie v bunke: generovanie rozdielu elektrochemických potenciálov a syntézu ATP (ktorá je všeobecným "platidlom", "eurom" bunky).
    • Centrálnu rolu v energetických bilanciách bunky, a tým aj v bunkovom delení, hrá protein, ktorý prenáša ATP a jej partnerov cez membránu mitochondrií.
    • Hoci DNA v mitochondriách človeka a možno väčšiny organizmov je kruhovou molekulou, mitochondriálna DNA niektorých jednoduchých organizmov je lineárna. Je vhodným modelom štúdia porúch replikácie DNA, ktoré sú dnes považované za kľúčové pri vzniku, ale aj terapii, nádorového rastu.
    • Technika prenosu mitochondrií medzi rôznymi biologickými druhmi, ich transplantácie, umožňuje študovať evolučnú blízkosť druhov. Podporuje teóriu symbiotického pôvodu mitochondrií z baktérií.
    • Ovocná muška Drosophila je vhodným lacným objektom pre štúdium efektu farmák, špecificky psychofarmák, na správanie. Farmaká sú alternatívou k mutantom pre "disekciu" správania na jednotlivé moduly.
    • Kognitívna biológia je samostatným prístupom k štúdiu biologických základov poznávania. Život ako celok je kognitívny systém, biologická i kultúrna evolúcia sú evolúciou poznania, a život na Zemi je súčasťou rastu poznania v celom vesmíre (epistemický princíp).
    • Analýza komunizmu optikou kognitívnej biológie opodstatňuje a zdôvodňuje potrebu evolučného racionalizmu a evolučného humanizmu.

  4. Ďalšie podrobnosti sú na webovskej stránke:

    http://www.fns.uniba.sk/~kbi/kovlab

  5. Kontaktná adresa:

    viď vyššie