PREDSLOV

Toto skriptum vzniklo podobne ako väčšina skrípt pred ním. Autor si pripravil text, predniesol ho poslucháčom a na základe získaných skúseností spracoval verziu do tlače. Menej obvyklí boli poslucháči. Boli to účastnici vedeckej výchovy v rozličných odboroch fyziky zo Slovenskej akadémie vied a Matematicko–fyzikálnej fakulty Univerzity Komenského. Schádzali sa na pôde Fyzikálneho ústavu s ciel’om rozšírit’ si svoj obzor vo viacerých teoretických disciplínach. Zámer bol zrejmý – prispiet’ aspoň malým vkladom do skvalitnenia procesu vedeckej výchovy, ku ktorému vzniklo v posledných rokoch nemálo kritiky, rozborov i odporúčaní.

Cykly ” ašpirantských ” prednášok majú dnes už vo Fyzikálnom ústave SAV určitú tradíciu. Prednášali tu RNDr. Vladimír Černý, CSc., Prof. RNDr. Ján Pišút, DrSc., RNDr. Peter Prešnajder, CSc., RNDr. Štefan Olejník, CSc., RNDr. Eva Majerníková, DrSc., RNDr. Peter Nagy, CSc., prebiehajú prednášky Prof. Ing. Milana Nogu, DrSc. Možno, že sa podarí vytvorit’ tradíciu aj vo vydávaní prednesenej látky Littera scripta manet. Precedens vytvára táto útla učebná pomôcka.

Jej poslanie nevidíme iba v tom, že zvýši o d’alší centimeter horu existujúcej odbornej literatúry, ale aj v tom, že môže byt’ inšpiráciou pre mladých vedeckých pracovníkov učit’ seba i druhých.

Bratislava, máj 1990  člen korešpondent Š. Luby riaditel’ FÚ SAV

ÚVOD

Tieto skriptá by mali slúžit’ na prehĺbenie znalostí z lineárnej funkcionálnej analýzy ašpirantom fyzikálnych oborov, prípadne študentom matematických oborov. Sú doplnkovým textom bud’ k prednáške alebo k nejakej základnej učebnici a nedajú sa použit’ ako samostatný učebný text pre úplných začiatočníkov v tomto obore. Podkladom pre tento text boli prednášky konané autorom v r. 1989 na Fyzikálnom ústave SAV vrámci vedeckej výchovy ašpirantov.

Skriptá sú zamerané hlavne na aplikácie funkcionálnej analýzy v teórii diferenciálnych rovníc. Hlavný dôraz je kladený na príklady resp. cvičenia. K väčsine náročnejších príkladov je pripojený návod, výnimočne tiež riešenie. Číslovanie príkladov je samostatné v každej kapitole. Tvrdenia a vety sú spravidla uvádzané bez dôkazu; prevažne ide o klasické výsledky, ktoré možno nájst’ takmer v každej učebnici lineárnej funkcionálnej analýzy. Výnimočné postavenie má Dodatok II, ktorý by mal hlavne slúžit’ na vysvetlenie či pripomenutie tých pojmov a tvrdení z teórie miery a integrálu, ktoré sa používajú v predošlom texte.

Je mojou milou povinnost’ou pod’akovat’ sa recenzentovi, d’alej RNDr. A. Nogovej, CSc., z ktorej podnetu tieto skriptá vznikli, RNDr. M. Mojžišovi, CSc., RNDr. R. Lietavovi a najmä RNDr. M. Čadkovi, CSc., ktorý celý text prečítal a svojimi pripomienkami prispel k vylepšeniu skrípt.

V Bratislave, 4. 5. 1990 Autor