Ekonomická a finančná matematika

Fórum študentov, absolventov a pedagógov EFM na FMFI UK
Aktuálny čas je Uto Apr 16, 2024 2:09 pm

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 3 ] 
Autor Správa
 Predmet príspevku: ERASMUS Nórsko
PoslaťNapísal: Ned Feb 01, 2009 10:34 pm 
Offline

Registrovaný: Ned Feb 01, 2009 6:23 pm
Príspevky: 1
Boli sme požiadaní, aby sme informovali o možnosti štúdia na Norwegian School of Economomics and Bussiness administration (NHH). Taktiež mám pocit, že veľa ludí vôbec nevie, že takéto čosi existuje.
Je tu teda možnost ísť cez štipendijný program Erasmus do nórskeho Bergenu na ich najlepšiu bussiness školu. Vrelo to všetkým odporúčam, myslím, že je to cenná skúsenosť. Dostať sa na NHH je pre Nórov veľmi ťažké, je to jedna s najpopulárnejších škôl.
Minulý rok tam boli naše dve spolužiacky (vtedy štvrtácky), túto zimu sme tam šli štyria piataci. Myslím, že 4.rocník na EFM je vcelku tažký, preto osobne odporúčam ísť v piataku v zime. Dá sa samozrejme ísť aj v nižších ročníkoch, nie je to matematicky náročné štúdium.
Existuje tam množstvo zaujímavých predmetov, ktoré si môžete napísať. Napíšem preto o tých, ktoré som si zapísal ja.

Advanced Econometrics- tento predmet je určený PhD. študentom, prebrali sme Linear Model, Nonlinear models a Panel data. Učili nás to traja rôzni ludia. Aj ked mám určité výhrady k vyučujúcim, hodnotím to pozitívne. Boli sme prinútení odovzdať tri asi 15stranové assignmenty, naucil som sa programovat v STATA.

International Macroeconomics- vynikajúci predmet. Rozdelený na tri moduly, prvý modul učil pán z Berkeley, jeho časť sa mi páčila najviac. Modely boli po matematickej stránke jednoduché, ale dalo nám to hlavne veľa intuície, mám pocit, že tá nám efmákom trochu chýba.

Applied Portfolio Management- intenzívny kurz, taký do praxe. Výsledkom bola taká dlhočizná práca, kreslili sme CAPM a veci okolo toho tak dopodrobna.


Ako sa tam dostať?
Musíte byt vybratý, na to treba mat dobrý prospech a urobiť dobre test z angličtiny resp. mat štátnice z anj. Ak sa bude hlásiť málo ľudí, máte väcšiu šancu. Okrem toho je okolo toho celkom dosť papierovačiek, ale to sa dá zvládnuť.

Skadiaľ na to peniaze?
Erasmus vám pokryje veľkú časť nákladného nórskeho života, prežili sme, dá sa. Takisto sa dá žiadať aj o grant SPP, nám sa to však nepodarilo.

A čo kredity?
Kedže EFM má v názve ekonomická, väčšinu predmetov vám uznajú, každý je za 7.5kreditu. Treba pracovať počas roka a pre nezbedov: na skúškach sa vôbec nedá odpisovať.

Okrem toho nás tam lámali nejakí profesori na Phd, to určite tiež nie je zlá voľba. Nórsky prudko-sociálny školský program vás môže dostať na rok trebárs aj na MIT, poprípade robiť v Norges Bank.

Bergen je krásne miesto na život, more, hory blízko, takže aj z tohto hľadiska je to skvelá skúsenosť.

V prípade akýchkoľvek otázok, hocijakých podrobností, čohokoľvek napíšte, rád odpoviem.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: Sob Feb 14, 2009 8:36 pm 
Offline

Registrovaný: Pon Okt 08, 2007 8:27 pm
Príspevky: 9
Milé, že si dal do pozornosti túto zaujímavú príležitosť. Škoda len, že zmluva o spolupráci už vypršala a naša katedra o ďalšiu záujem neprejavila.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: Uto Feb 17, 2009 8:46 am 
Offline

Registrovaný: Str Okt 03, 2007 9:40 pm
Príspevky: 261
kopca píše:
Milé, že si dal do pozornosti túto zaujímavú príležitosť. Škoda len, že zmluva o spolupráci už vypršala a naša katedra o ďalšiu záujem neprejavila.


Katedra zaujem prejavila a prodekan Masarik je v kontakte s partnerskou stranou a dohaduje podpis novej zmluvy.Zaroven navrhla predlzit zmluvy s Halmstadtom, Bergenom, Jenou a novymi partnermi z Amiens (FR). Prodekan Masarik zaroven opatovne dohaduje zmluvu s Univ. v Pise.

_________________
Daniel Sevcovic


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 3 ] 

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 32 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Slovenský preklad.