Ekonomická a finančná matematika

Fórum študentov, absolventov a pedagógov EFM na FMFI UK
Aktuálny čas je Štv Apr 18, 2024 7:43 am

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevok: 1 ] 
Autor Správa
 Predmet príspevku: MSc in Stochastics and Financial Mathematics in Amsterdam
PoslaťNapísal: Štv Sep 06, 2012 10:55 pm 
Offline

Registrovaný: Štv Sep 06, 2012 9:31 pm
Príspevky: 1
MSc in Stochastics and Financial Mathematics: Zápisky z Amsterdamu (pre záujemcov o štúdium)

Minulý rok sa mi naskytla výborná príležitosť: absolvovať ročné magisterské štúdium v Amsterdame súbežne s mojím posledným ročníkom EFM. Verím, že táto možnosť by mohla zaujať aj vás, a tak by bola škoda nenapísať o nej pár slov.

Prednostne je to vynikajúca príležitosť pre tých, ktorých baví stochastika, štatistika a optimalizácia. Taktiež pre tých, ktorí chcú neskôr pokračovať v PhD štúdiu v zahraničí, alebo ich láka zahraničná kariéra napríklad vo finančnom sektore.

„Stochastics and Financial Mathematics“ je síce dvojročný program, ale šikovným študentom z partnerských univerzít (ako je napr. slovenský a český matfyz) je umožnené urobiť ho zrýchlene za jeden rok. Stačí „iba“ absolvovať niekoľko predmetov a napísať diplomovku.

Študijný program organizujú štyri holandské univerzity. Tie sa tradične umiestňujú v prvej dvestovke v svetovom rankingu. (Sú to University of Amsterdam, Vrije Universiteit Amsterdam, Leiden Universiteit a Utrecht Universiteit). Spolupráca holandských univerzít je príkladná, a dalo by sa o nej mnoho popísať. Tým vás ale nudiť nebudem; pre študenta to najmä znamená, že si môže (ale nemusí) zapisovať predmety a písať diplomovku na ktorejkoľvek z týchto univerzít.
Dochádzanie na prednášky do iných miest by sa vám mohlo zdať na prvý pohľad trochu nepraktické. V podstate máte pravdu, ale v Holandsku je to bežnou súčasťou života. Naviac cestovné vám spravidla preplatia.

V prvom semestri je ideálne zapísať si všetky predmety, ktoré sa rozhodnete v rámci MSc štúdia absolvovať. Malo by ich byť približne päť. Zdá sa to málo, ale aj to dá občas zabrať. Predmety sú poväčšine matematicky a technicky trochu náročnejšie ako na matfyze. Treba tiež rátať s tým, že viacero vecí si človek musí "za pochodu" dobrať. Keďže Holanďania si zakladajú na rozsiahlych úlohách, veľa práce sa tu odvádza doma. Najťažší predmet, ktorý som mala, mi pravidelne zabral aj 3 dni do týždňa. A to len na vyriešenie a naTeXovanie domácej úlohy. Aspoň drobnou útechou je, že človek strávi v škole približne iba 5 x 1.5 h = 7.5 h týždenne!

Pri výbere som sa orientovala najmä na tie predmety, ktoré mi ako EFMákovi vyznievali priateľsky: Teória portfólia, Stochastická optimalizácia, Stochastické procesy, Modelovanie úrokových mier (Lévyho procesy), Simulačné metódy a Dynamické systémy. Okrem finančných aplikácií a čisto teoretických predmetov sa však dá vyberať aj zo zaujímavých oblastí ako statistical genetics, percolation, statistical learning, bayesian methods, stochastic models for genetic evolution, stochastic networks. Keďže však moje tehdajšie študijné záujmy boli silno ovplyvnené EFM, považovala som tieto predmety za veci tak trochu mimo môj odbor. Čo je trochu škoda, pretože s odstupom času si myslím, že mnohé mohli byť veľmi zaujímavé.

V druhom semestri sa potom človek môže v relatívnom „kľude“ venovať práci na diplomovke. Diplomová práca je za 36 kreditov a očakáva sa, že na nej budete systematicky pracovať približne 6 mesiacov. Dá sa to však zvládnuť aj hodne rýchlejšie. Samozrejme, závisí aj od témy a školiteľa. Ja som mala šťastie, pretože môj školiteľ bol veľmi ochotný, a už na prvom stretnutí mi prisľúbil, že sa budeme stretávať každý týždeň. Čo aj do bodky dodržal, napriek svojmu veľkému pracovnému vyťaženiu.

Vďaka aktívnej spolupráci medzi holandskými matematikmi a praxou je zaujímavá aj možnosť robiť diplomovku formou "internship". Môže ísť o projekt vo finančnom sektore, telekomunikáciách či zdravotníctve. Napríklad optimalizovať rozmiestnenie siete sanitiek v Amsterdame - takýto projekt robila moja spolužiačka z Čiech. Ja som zas dostala ponuku robiť v oceňovaní derivátov pre Rabobank. V prípade záujmu o internship je najlepšie obrátiť sa priamo na profesorov, ktorí majú kontakty s "priemyslom", nie uchádzať sa oň cez formálny proces. Tam by vás takmer isto nabili domáci Holanďania, najmä kvôli jazyku.

Študentov matematiky je v Holandsku pomerne menej ako na Slovensku. V mojom programe nás bolo asi 30, z toho 12 na mojej univerzite (Vrije Univesiteit). Má to však svoje pozitíva: vyučujúci sú nadštandardne ústretoví a atmosféra medzi študentmi a profesormi je uvoľnená a priateľská.

V neposlednom rade je Amsterdam veľmi príjemné miesto na študentský život a je atrakciou sám osebe, známy mnohorakými možnosťami kultúrneho a športového vyžitia sa a tiež svojou ústretovosťou voči medzinárodnej komunite. Mňa si získali najmä perfektné cyklistické chodníky.

Pokiaľ vás možnosť štúdia v Amsterdame zaujala, viac informácií nájdete na webstránkach programu

http://www.vu.nl/en/programmes/internat ... /index.asp

http://www.math.vu.nl/sto/onderwijs/sfm/index.html

kde sú aj možnosti, ako sa uchádzať o štipendijnú podporu.

Hlásiť sa treba najneskôr v štvrtom ročníku v marci. Prvým krokom je kontaktovať koordinátora na matfyze (v súčasnosti je ním Prof. M. Fila) a nutnou podmienkou je okrem iného aj dobrý prospech.


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevok: 1 ] 

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 102 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Slovenský preklad.