Black-Scholesov vzorec, implikovaná volatilita, delta opcie

:: Cena európskej call a put opcie ::

:: Cvičenia (1) ::

  1. Vypočítajte cenu európskej call opcie s expiráciou o pol roka, ktorej expiračná cena je 50 USD. Dnešná cena akcie je 41 USD, jej volatilita je 0.3. Úroková miera je pol percenta.

  2. Upravte funkciu call tak, aby ste mohli pracovať s vektorovými argumentmi a kresliť napríklad takého grafy:
    S=0:0.1:100;
    plot(S,call(S,50,0.01,0.25,1));
    
    Nakreslite graf s cenou akcie na x-ovej osi, na ktorom bude payoff call opcie a jej ceny pre niekoľko časov do expirácie.

    Ukážka výstupu:.
    obr

  3. Napíšte funkciu, ktorá počíta cenu putu. Vypočítajte cenu put opcie s expiračnou cenou 105 USD a s expiračným časom pol roka, ak dnešná cena akcie je 100 USD a volatilita akcie sigma je 0.3.

  4. Zostrojte stratégiu typu butterfly pre zvolené parametre. Znovu nakreslite graf s cenou akcie na x-ovej osi, na ktorom bude payoff stratégie a jej ceny pre niekoľko časov do expirácie.

    Ukážka výstupu pre nasledovné dáta: expiračné ceny 30, 40, 50 USD; volatilita akcie 0,25; úroková miera 0,01 (t.j. 1 percento).
    obr


  5. Analýza reálnych cien opcií.
    • Stiahnite si dáta cien akcie firmy Google zo zvoleného časového intervalu a odhadnite z nich parameter sigma geometrického Brownovho pohybu - tzv. historickú volatilitu.
    • Túto odhadnutú volatilitu budeme teraz dosadzovať do Black-Scholesovho vzorca. Uvažujme nasledujúce dáta, ktoré sú z 28. februára 2012 po uzavretí burzy:
      obr
    • Za bezrizikovú úrokovú mieru zoberieme výnos 3-mesačných Treasury bonds:
      obr
    • Čas zostávajúci do expirácie:
      obr
    • Na výpočet času zostávajúceho do expirácie môžete využiť aj takýto výpočet v Matlabe (zohľadňuje soboty a nedele, prípadné sviatky treba odpočítať samostatne) - na ukážku výpočet od 1. 1. marca do 31. marca 2012:
      % pocet pracovnych dni medzi x,y vo formate 'mm/dd/yy' 
      x=datenum('03/01/12');
      y=datenum('03/31/12');
      
      pocDni=0;
      for i=x+1:y
          den=weekday(i); % 1=nedela, 2=pondelok, ...
          if (den>1)&&(den<7) pocDni=pocDni+1; end;
      end;
      
    • Vypočítajte Black-Scholesove ceny týchto opcií a porovnajte ich s reálnymi trhovými cenami. Aké sú medzi nimi rozdiely?

:: Implikovaná volatilita ::

:: Implikovaná volatilita ::

  1. Vyčítajte implikovanú volatilitu pre opcie na akcie IBM z cvičenia (1)/5. Zakreslite ich do grafu v závislosti od expiračnej ceny a pridajte do grafu historickú volatilitu.

:: Delta opcie ::

:: Cvičenia (3) ::

  1. Koľko akcií musíme mať v portfóliu pri delta hedžingu, ak
    • sme vypísali 1000 call opcií s expiračnou cenou 25 USD a expiráciou o pol roka,
    • sme vypísali 1000 put opcií s expiračnou cenou 20 USD a expiráciou o štvrť roka,
    • sme kúpili 1000 call opciís expiračnou cenou 30 USD a expiráciou o rok,
    • sme kúpili 1000 put opcií s expiračnou cenou 20 USD a expiráciou o mesiac,
    ak dnešná cena akcie je 20 USD, volatilita je 0.3 a úroková miera je pol percenta?

  2. Na nasledujúcom obrázku sú zobrazené delty troch call opcií v závislosti od ceny akcie. Tieto opcie sa líšia expiráciou: o 1 deň, o pol roka, o 2 roky. Ostatné parametre sú rovnaké. Priraďte tieto expirácie grafom na obrázku.
    obr

  3. Dokážte nasledovné tvrdenie o delte call opcie:
    obr
    Zdroj: Y.Kwok: Mathematical Methods for Financial Derivatives.

  4. Na nasledujúcom obrázku sú zobrazené dve delty ako funkcie času zostávajúceho do expirácie. Expiračná cena je v oboch prípadoch 50 USD, líšia sa aktuálnou cenou akcie: 40 USD, 70 USD. Ostatné parametre sú rovnaké. Priraďte tieto expiračné ceny grafom na obrázku.
    obr

:: ďalšie príklady na precvičenie ::

  1. Vypočítajte hodnotu stratégie, ktorá pozostáva z kúpy call opcie s nízkou expiračnou cenou a predaja call opcie s vyššou expiračnou cenou s tou istou dobou splatnosti. Výpočet ceny stratégie realizujte pre nasledovné dáta: cena akcie 55 USD, volatilita akcie 0.4, úrok jeden a pol percenta, expiračná doba 3 mesiace, expiračné ceny sú 50 a 60 USD.

  2. Uvažujme call opciu na s expiračnou cenou 15 USD, ak dnešná cena akcie je 9 USD. Pre ktoré z nasledujúcich cien opcie -- 2 USD, 5 USD, 7 USD, 10 USD, 15 USD -- existuje implikovaná volatilita? Pre ktorú z nich je implikovaná volatilita najvyššia? Ako sa dá táto otázka zodpovedať bez výpočtu všetkých implikovaných volatilít?

  3. Implikovaná volatilita pre put opcie: Pre aký interval cien put opcií existuje? Je v týchto prípadoch určená jednoznačne? Zrealizujte výpočet implikovanej volatility pre konkrétnu put opciu.

  4. Delta pre put opcie. Vypočítajte deltu put opcie. Nakreslite graf jej závislosti od aktuálnej ceny akcie. Vysvetlite priebeh tohto grafu - znamienko, monotónnosť, priebeh pre tau blízke nule.

  5. Na nasledujúcom obrázku sú zobrazené delty štyroch call opcií v závislosti od ceny akcie: call opcia s E=30, put opcia s E=30, call opcia s E=60, put opcia s E=60. Ostatné parametre sú rovnaké. Priraďte opcie grafom na obrázku.
    obr

  6. V súbore msft.txt je vývoj cien akcie firmy MSFT a opcií na tieto akcie. Formát:
    obr
    Zvoľte si deň a načítajte dáta o vývoji akcie počas tohto dňa. Zvoľte si opciu a načítajte dáta o vývoji ceny tejto opcie v danom dni. V súbore msft-call-apr-25.txt sú tieto hodnoty pre call opciu s expiračnou cenou 25 USD a expiráciou v apríli (bid cena akcie, ask cena akcie, bid cena opcie, ask cena opcie).
    • Vypočítajte implikovanú volatilitu pre každú minútu. Budete potrebovať úrokovú mieru, dáta o úrokových mierach z 20. marca 2003 sú napr. na stránke http://www.federalreserve.gov/releases/h15/20030324/. Zobrazte priebeh implikovanej volatility.
    • Vypočítajte pre každú minútu deltu opcie, pričom za volatilitu budete dosadzovať implikovanú volatilitu z danej minúty. Zobrazte priebeh delty.


Cvičenia z finančných derivátov, 2012
Beáta Stehlíková, FMFI UK Bratislava


E-mail: stehlikova@pc2.iam.fmph.uniba.sk
Web: http://pc2.iam.fmph.uniba.sk/institute/stehlikova/

Valid HTML 4.01 Transitional Valid CSS!